ID 417 Sistem ve Süreç Denetçileri İçin Otomotiv Core Tools

AMAÇ: Tedarik zincirinin tamamındaki kuruluşlardaki denetim faaliyetlerindeki gerekli kaliteyi sağlayabilmek amacıyla, denetçilerin kullanılan metotlara yönelik belirli bir yetkinlik gerekmektedir.

IATF 16949 yetkinlik konusundaki beklentileri açık bir şekilde ifade etmektedir. Denetim esnasındaki denetçilerin hazırlıkları önemli bir başarı faktörü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu eğitim, denetçileri otomotiv core tools ile denetimlere hazır hale getirmeyi amaçlamaktadır.

Bu bağlamda katılımcılar, otomotiv core tools kapsamında, örnek teşkil edebilecek denetim vakalarını çalışacaklar. Metodun doğru kullanılması ve vakaların doğru değerlendirilebilmeleri eğitimin temel amacıdır.

İÇERİK: Eğitim içerisinde, Core Tools içerisinde bulunan (RGA/APQP, VDA 2/PPAP, FMEA, VDA 5/MSA, Cmk/PpK/CpK/SPC ve 8D) konulara uygulamalar ile birlikte sunumlar gerçekleştirilecektir. Tekil çalışmalar, Grup çalışmaları, Soru cevap çalışmaları ile eğitim içeriği pekiştirilecektir.

HEDEF KİTLE: Bu 2 günlük eğitime hem VDA6.3 Süreç Denetçisi olduğu halde, kart süresini uzatmak hem de VDA6.3 Süreç Denetçisi olmak isteyen adayların katılması öngörülmektedir.

EĞİTİME KATILIM ÖN ŞARTIDIR (VDA QMC TARAFINDAN 2012.2019 TARİHİNDE YENİ EKLENDİ: Eğitime katılacak olan katılımcıların Otomotiv Coretools konusunda iyi bir alt yapıya sahip olmaları beklenmektedir. Katılımcılar eğitime hazırlık yapabilmeleri için aşağıda listesi verilen kaynaklardan bilgilerini tazelemeleri gerekmektedir.

Metot Kaynak
İleri Kalite Planlaması  / Ürün Oluşum Süreci VDA Yeni Parçalar İçin Olgunluk Seviyesi Güvencesi (RGA)
Hata Türleri ve Etkileri Analizi (FMEA) ve ayrıca Özel Karakteristikler AIAG & VDA FMEA El Kitabı ve VDA Özel Karakteristikleri Kitabı
Ölçü Sistemlerinin İstatistiksel Değerlendirilmeleri (MSA) VDA 5 Ölçüm Süreci Uygunluğu
İstatistiksel Süreç Yönetimi (SPC) Ekonomik Süreç Hazırlama ve Yönetimi  (VDA 4 Kitabı)
Numunelendirme Süreci VDA 2 Üretim Süreci ve Ürün Onayı (PPF)
Kontrol Planı / Üretim Yönetim Planı (PLP) IATF 16949
Problem Çözme Tekniği VDA 8D /  8 Disiplin ile Problem Çözme

 

SÜRE ve VERİLECEK BELGE: Eğitim süresi 2 gündür. Eğitim sonundaki ara sınavda başarılı olan katılımcılara VDA QMC başarı belgesi verilecektir.

Bize Ulaşın Hemen Sizi Arayalım

Error: Contact form not found.